TUTONovo dýmkaření

Úvodní stránka Kouření Mé dýmky Dýmkové koření Příslušenství Odkazy

Mé dýmky

Paronelli - dýmka, kterou mám nejdéle. Je to dárek od mého dědy. Hodně si toho se mnou vytrpěla a i když nebyla mou úplně první, dost se na ní podepsalo mé dýmkařské začátečnictví. Dlouhou dobu také byla mou jedinou dýmkou. Vždyť já kouřil jen asi tak pětkrát do roka. Takže to stačilo. K této dýmce mám opravdu vřelý vztah. Půjde-li někdy do dýmkového důchodu, nebudu jí někam schovávat nebo dokonce vyhazovat. Pěkně si jí vystavím. Do této dýmky patří zejména University Flake od Petersona.

Silvano Melania - když jsem se začal s dýmkou objevovat častěji než jednou za uherský měsíc, mé okolí samozřejmě muselo zareagovat a další dárek byl na světě. Z obrázku je patrné, že tento kousek má lakovaný povrch, což pravděpodobně způsobuje, že se dýmka snadněji rozpálí. Po prvních několika kouřeních jsem ale myslím přišel na to, jak se s tímto faktem vypořádat. Už jsme se tedy skamarádili a i tuto dýmku beru rád do ruky. Tady kouřím zejména Elysée Marc de Champagne od Planty.

Karel Krška - nemohu se nechávat donekonečna jen obdarovávat a tak jsem se rozhodl koupit si něco sám. A když už, tak už. Trochu jsem zainvestoval a opatřil si tento klenot. Oproti původním plánům jsem jí nakonec zasvětil aromatickým tabákům a konkrétně již zmiňovanému Elysée.

"Kapitán" - alespoň pod tímto obchodním názvem se prodávala dýmka, která je pozůstatkem dýmkaření mého dědy. Myslím, že to byla ona, kterou jsem si jako malej kluk tajně "vypůjčil" a někde nikým možná neviděn vykouřil. Jedná se o jakousi "pseudofalconku" - dýmku s vyměnitelnou hlavičkou. Tato dýmčička hodně dlouho ležela zapomenuta v šuplíku. Pak mě ale napadlo uvést ji opět do provozu. Vyžádalo si to hodně čištění starého dehtu a redukci uhlíkové vrstvy. Slouží mi díky poměrně malému obsahu hlavičky k testovacím účelům.

Pavel Háp - příznivé reference dýmkařů mě přesvědčily k objednání dýmky přes internet od pana Pavla Hápa. Pan Háp ručně vyrábí dýmky v jeho dílně v Proseči u Skutče. Dle mého soudu není tato dýmka příliš fotogenická. Sice se mi na fotce líbila, ale když jsem ji obdržel poštou, byl jsem teprve doslova nadšen. Prostě mi přesně padla do noty. Do tohoto kousku počítám s latakiovými tabáky.

Monte Bello - další dědictví v mém arzenálu dýmek, tentokrát po strejdovi. Pravděpodobně se jedná o jednoho z nejlevnějších zástupců této řady. Součástí této dýmky byl i hliníkový chladič. Ten jsem odložil. V této dýmce spaluji čistou Virginii.

"Klubovka" - dýmka od firmy Peterson, která byla opatřena nápisem připomínajícím 1. sraz PIPe-CLUBu. Je to dýmka na Virginie, především na Samuel Gawith Full Virginia Flake

Peterson Tyrone (B5) - další z mých Petersonek. Koupil jsem jí v Etrafice. Sem patří aromatiky, v mém případě je to hlavně Elysée.

Pavel Háp - tuhle dýmku jsem si přivezl z jedné ze svých cest do Proseče u Skutče od pana Hápa. Doporučuji navštívit jeho stránky http://www.hap-pipes.eu.

Silvano Rosso - Má druhá "Silvánka" a opět je to dárek. Je to překvapivě dobrý "smoker". Tyto dýmky si rozumí s aromatickými tabáky a tak opět Elysée.

Stanislaw - tuto dýmku jsem vyhrál v soutěži pořádané Etrafikou. V této dýmce tabáky střídám. Kouřím v ní ty "neutrálnější", i když v dnešní době vlády různých dochucovadel...

Stanislaw - tuto dýmku jsem si koupil k příležitosti prvního srazu PIPe-CLUBu. To jsem ještě nevěděl, že spatří světlo světa klubové dýmky. Od začátku jsem do ní počítal s latakiovými směsmi.

BPK - I když to zatím tak nevypadá, rád bych měl jednou dýmku od co možná největšího počtu českých výrobců. A protože mezi ně řadíme i továrnu BPK z Proseče u Skutče, zakupil jsem si i jednu jejich dýmečku. Řadí se do kategorie těch malých a já jsem se rozhodl, že v ní budu testovati latakie. Občas si z ní zakouřím i jen tak.

noname - Na tomto kousku jsem si vyzkoušel své velmi omezené kutilské dovednosti. Dýmka, jež jsem opět zdědil, měla původně stejný povrch jako výše uvedená Monte Bello. V rámci jejího znovuzprovoznění jsem se rozhodl předělat povrch na hladký. Výsledek vidíte na obrázku. Bohužel se mi u této dýmečky viklá náústek, což jí trochu ubírá na kráse. Každopádně jí občas kouřím a tabák mi z ní chutná. Navíc mě relativně úspěšná renovace dodala chuť vyzkoušet někdy v budoucnu i výrobu vlastní dýmky.

Gold Star - Poslední zděděná dýmka, kterou mám. Víc už jich pravděpodobně nebude. Její znovuuvedení do provozu jsem tentokráte svěřil panu Hápovi. Když mi od něj poštou přišla, vypadala jako nová. Pokud jste se tedy nekoukli dovnitř do hlavičky. V této dýmce též hlavně testuji, tabák jsem jí žádný nepřisoudil.

kukuřička - dýmkou z kukuřice jsem byl opět obdarován. Je to spíš recese, ale kouření je z ní docela srandovní. Tabák z kukuřičky trochu jinak chutná než z brierky. Ale vzhledem k tomu, že se z ní dá kouřit i vícekrát za sebou a i různé tabáky, je dobrá na zkoušení.

Krakonošovka - tuhle jsem si přivezl z Proseče od pana Janečka, který se zabývá vyřezáváním těchto "selských" dýmek. Sice jsem jí párkrát kouřil, ale mám ji spíše jako dekoraci. Kouření z ní ovšem není vůbec špatné.

Peterson Kinsale Rustic XL15 - kulaté narozeniny jsou vítanou příležitostí, jak si udělat radost. Já si jí udělal touto Petersonkou. Asi jí určím Samuel Gawith Full Virginia Flake.

noname - dárek od přátel. Dýmka z kategorie těch levnějších, podle vyražených nápisů vyrobená z "pravého" briaru kdesi v Itálii. Výborná outdoorová dýmka. Až překvapivě dobře se z ní kouří.

Pavel Háp - churchwarden - díky konspiraci mé manželky a Etrafiky se má sbírka rozrostla o tuto čtenářskou dýmku z dílny pana Hápa. Spolu s ní jsem dostal Peterson Special Reserve 2004. Takže zakouření provedu právě tímto tabákem. Pak se uvidí.

přívěšek - a nakonec má nejmenší. Asi budete znát dýmku - přívěšek na klíče. Hezké je na ní to, že je funkční. Je sice malinko nadvrtaná, ale mám vyzkoušeno, že kouřit se dá docela dobře. Jen s dusáním je potíž. Na tenhle průměr se dusátko prostě nedělá :-). Tuhle dýmku jsem vlastně "kouříval" už v předškolním věku. Jako dýmkař-aspirant samozřejmě bez tabáku :-).