TUTONovo dýmkaření

Úvodní stránka Kouření Mé dýmky Dýmkové koření Příslušenství Odkazy

Příslušenství

Sirky - vlastně s jistou nadsázkou nejdůležitější náčiní dýmkařovo. Bez ohně bychom si asi nezakouřili, že? Problém je, že sirek existuje hodně druhů. Začínají, řekněme, u klasických domácích zápalek a končí snad někde u zápalek krbových. Já používám sirky o délce asi 4,7 cm. Z důvodu skladnosti je ale přenáším v krabičce od sirek čtyřcentimetrových. Holt je tam mám uhlopříčně a pravidelně doplňuji.

Zapalovač - ten jsem si pořídil hlavně "do přírody". Se sirkami je někdy venku kříž. Navíc jsem koupil zapalovač velmi výhodně. Při toulkách po dýmkařských obchůdkách jsem ho jednou objevil za 140,- Kč, což je při ceně dýmkových zapalovačů více než příjemné zejména jedná-li se o kovový zapalovač s možností doplňování plynu. Má radost byla o to větší, když jsem v jiném obchodě viděl tentýž zapalovač za 390,- Kč, tedy více než dvojnásobek. Jeho nevýhodou je vzhledem k jeho miniaturní velikosti poměrně častá potřeba doplňování plynu. Jinak ale slouží k mé plné spokojenosti. Bacha na spálení dýmky!

Dýmkařský nůž - dusátko, ťapťátko, tlačka... Zde se dopouštím určité nepřesnosti v názvosloví. Dusátko totiž bývá většinou součástí dýmkařského nože, ale pro hodně dýmkařů jsou to synonyma. Nakonec i název "nůž" je poněkud nepřesný, protože se o nůž v pravém slova smyslu nejedná. Já si toto pojmenování vysvětluji nápadnou podobností s noži zavíracími. Mám dusátka dřevěná i kovová, mám jich několik, několik jsem již ztratil a některá z nich opět našel. To je přirozený koloběh, kterému se asi žádný dýmkař nevyhne. Ještěže dusátko je takovým vděčným dárkovým předmětem ;-)

Čistící drátky - s těmi především nešetřím. Nakonec i renomovaní výrobci se drží s cenami poměrně zpátky a pravidelným a důkladným čištěním přispějeme k zachování mnohem větších hodnot než představuje finanční obnos vydaný na těch 4 - 5 drátků, které na jedno čištění padnou. Při nákupu nehledím moc na značku. Hlídám hlavně, aby drátky byly jemné. Většinou kupuji ty se dvěma druhy vláken. Bavlněná zbaví dýmku vlhkosti, hrubší umělá odstraní mechanické znečištění. Ani ta by ale neměla být příliš hrubá, aby dýmku nepoškodila. Kónický tvar drátků považuji za nejpraktičtější.

Dóza na tabák - protože kupuji tabák převážně v plechovkách, myslel jsem si, že dózu(y) na tabák nebudu potřebovat. Ne všechny plechovky ale mají šroubovací víčka a v takových tabák rychle vysychá. Rozhodl jsem se tedy pořídit si nádobu na uchovávání tabáku a jal se hledat co možná nejlevnější řešení. Našel jsem zavařovací sklenice "Ball". Šroubovací víčko, gumové těsnění, to byly podmiňující ukazatele. A vzhledem k tomu, že se dají sehnat za příznivou cenu, bylo rozhodnuto. Sklenice má obsah 250 ml a vejde se do ní akorát 50g tabáku, mírně upěchovaného. Protože mi takováto dóza přijde téměř ideální, uvádím další informace zde.

Uhlíkový filtr - jsem začal používat hlavně proto, aby zachytával močku. O balzových filtrech jsem tehdy ještě nevěděl a tento byl nejdostupnější. Filtry Stanwell maji oba konce keramické a tak nemusím dávat pozor při vkládání do dýmky. Jinak pravidlem je vkládání filtru keramickým koncem směrem k tabákové komoře. Filtry ale používám čím dál tím méně.

Plstěný sáček - ten jsem dostal s jednou ze svých dýmek (hádejte s kterou :-)) a zaplaťpánbůh za to. Pokud vypustím brašničky na přenášení dýmek a příslušenství, jedná se o nenahraditelného pomocníka. Když vyrážím za pokouřeníčkem a přáteli do hospůdky, poskytne tento sáček mým dýmkám ochranu před poškozením. Pokud si nebudete kupovat onu zmiňovanou brašnu, podobný sáček vřele doporučuji.

Stojánek - dlouho jsem žádný neměl a taky to "ňák šlo". Dnes si ale dýmkaření bez stojánku neumím představit. Člověk má rád pohodlnou postel a dýmka si zase zaslouží odpovídající uložení. Na stojánku se dýmka dobře vyvětrá a zároveň to vše působí velice dekorativně. Já vlastním několik stojánků a některé jsou k vidění i na těchto stránkách.