tutonOVO WEB
Domů Dýmky Běh Parašutismus Střelba Odkazy
Kouření Mé dýmky Dýmkové koření Příslušenství

Příslušenství

Sirky - vlastně s jistou nadsázkou nejdůležitější náčiní dýmkařovo. Bez ohně bychom si asi nezakouřili, že? Problém je, že sirek existuje hodně druhů. Začínají, řekněme, u klasických domácích zápalek a končí snad někde u zápalek krbových. Já používám sirky o délce asi 4,7 cm. Z důvodu skladnosti je ale přenáším v krabičce od sirek čtyřcentimetrových. Holt je tam mám uhlopříčně a pravidelně doplňuji.

Zapalovač - ten jsem si pořídil hlavně "do přírody". Se sirkami je někdy venku kříž. Navíc jsem koupil zapalovač velmi výhodně. Při toulkách po dýmkařských obchůdkách jsem ho jednou objevil za 140,- Kč, což je při ceně dýmkových zapalovačů více než příjemné zejména jedná-li se o kovový zapalovač s možností doplňování plynu. Má radost byla o to větší, když jsem v jiném obchodě viděl tentýž zapalovač za 390,- Kč, tedy více než dvojnásobek. Jeho nevýhodou je vzhledem k jeho miniaturní velikosti poměrně častá potřeba doplňování plynu. Jinak ale slouží k mé plné spokojenosti. Bacha na spálení dýmky!

Dýmkařský nůž - dusátko, ťapťátko, tlačka... Zde se dopouštím určité nepřesnosti v názvosloví. Dusátko totiž bývá většinou součástí dýmkařského nože, ale pro hodně dýmkařů jsou to synonyma. Nakonec i název "nůž" je poněkud nepřesný, protože se o nůž v pravém slova smyslu nejedná. Já si toto pojmenování vysvětluji nápadnou podobností s noži zavíracími. Mám dusátka dřevěná i kovová, mám jich několik, několik jsem již ztratil a některá z nich opět našel. To je přirozený koloběh, kterému se asi žádný dýmkař nevyhne. Ještěže dusátko je takovým vděčným dárkovým předmětem ;-)

Čisticí drátky - s těmi především nešetřím. Nakonec i renomovaní výrobci se drží s cenami poměrně zpátky a pravidelným a důkladným čištěním přispějeme k zachování mnohem větších hodnot než představuje finanční obnos vydaný na těch 4 - 5 drátků, které na jedno čištění padnou. Při nákupu nehledím moc na značku. Hlídám hlavně, aby drátky byly jemné. Většinou kupuji ty se dvěma druhy vláken. Bavlněná zbaví dýmku vlhkosti, hrubší umělá odstraní mechanické znečištění. Ani ta by ale neměla být příliš hrubá, aby dýmku nepoškodila. Kónický tvar drátků považuji za nejpraktičtější.

Dóza na tabák - jako dóza na tabák dobře poslouží v podstatě jakákoliv zavarovačka se šroubovacím víčkem. Já kdysi našel zavařovací sklenice "Ball". Sklenice má obsah 240 - 250ml a vejde se do ní akorát 50g tabáku, mírně upěchovaného. Takováto dóza mi tehdy přišla jako téměř ideální, proto uvádím další informace zde. Ty sklenice se dají pravděpodobně koupit i dnes, jejich výhodou je dělené víčko, které umožňuje umístění kolečka s názvem tabáku. Ovšem naposledy jsem je viděl za cca 15O,- Kč, což je asi desetinásobek ceny, kterou jsem za ně platíval :-(

Uhlíkové filtry - jsem zpočátku užíval hlavně proto, aby zachytávaly močku. O balzových filtrech jsem tehdy ještě nevěděl a tyto byly nejdostupnější. Filtry Stanwell mají oba konce keramické a tak není třeba dávat pozor při vkládání do dýmky. Jinak pravidlem je vkládání filtru keramickým koncem směrem k tabákové komoře. Filtry jsem ale po čase přestal používat.

Plstěný sáček - ten jsem nějaký čas používal na přenášení dýmek při kouření mimo domov. Pak jsem ale přešel na etuje, které jsou přeci jen k tomu vhodnější. Často jsem takhle nosil dýmky do hospody. To už je dneska pasé. Ale převážet či přenášet dýmky i tak občas potřebuje každý dýmkař a plstěný sáček představuje asi minimum nějaké ochrany, které by se dýmkám při přemisťování mělo dostat.

Stojánek - nejprve jsem žádný neměl a taky to "ňák šlo". Ovšem záhy jsem doznal, že to bez stojánku přeci jen nejde. Člověk má rád pohodlnou postel a dýmka si zase zaslouží odpovídající uložení. Na stojánku se dýmka dobře vyvětrá a zároveň to vše působí velice dekorativně. Já vlastním několik stojánků a některé jsou k vidění i na těchto stránkách.